Szanowni Rodzice, Drogie Nowe Przedszkolaki
Pozytywne nastawienie Rodziców bez względu na to co się dzieje wokół daje "maluchowi" poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Zdajemy sobie sprawę, że pożegnania bywają trudne. Zachowując spokój i rozmawiając z dzieckiem podczas drogi, jakie atrakcje i przyjemności czekają Wasze pociechy w przedszkolnej sali (ciekawe zabawki, nowi koledzy, wspólne zabawy, miłe panie nauczycielki, malowanie farbami itp.). Wytłumacz dziecku, że pod Twoją nieobecność może korzystać z pomocy nauczycieli. W ten sposób pozwolicie Waszemu dziecku łagodnie wkroczyć w nową rzeczywistość.
Pierwsza wyprawa 3-latka do przedszkola
1 września do budynku przedszkola wejdziecie głównym wejściem od strony ulicy. Wyjątkowo tego dnia drzwi wejściowe będą rozkodowane, właśnie dla nowych rodziców i przedszkolaków. Kod udostępnią Wam nauczycielki grupy, gdyż ze względów bezpieczeństwa "naszych" dzieci na co dzień drzwi do wejścia jest zabezpieczone. Kod ten musicie też udostępnić osobom, które będą oficjalnie upoważnione do odbioru dzieci. Wszelkie dokumenty związane z upoważnieniami osób niebędących rodzicami dziecka do jego odbioru z placówki również otrzymacie od nauczycielek.
Po wejściu do budynku znajdziecie się bezpośrednio w szatni, tam odnajdziecie szafkę opisaną imieniem i inicjałem nazwiska dziecka i obrazkiem. Zmienicie buty na ciapy (najlepiej zapinane na rzepy, z podeszwą gumową/antypoślizgową oraz podpisane), zostawicie wierzchnie okrycie, skierujecie się do schodów prowadzących na piętro przedszkola. Bardzo ważne jest, abyście zostawili w szafce ubrania na zmianę, najlepiej po dwa komplety (majteczki, skarpetki, spodnie, koszulka, bluzka). Podczas pobytu w przedszkolu przytrafić się mogą różne sytuacje. Dla komfortu Waszych pociech koniecznie zadbajcie o zapasowe, wygodne, w odpowiednim rozmiarze ubranka.
Przy schodach będzie czekać osoba z obsługi przedszkola, która zaprowadzi "maluszka" do jego sali i zaniesie podpisaną piżamkę.
Nie przedłużajcie pożegnania: pożegnanie powinno być krótkie – uśmiech, buziak, słowa typu: miłej zabawy; przytul dziecko i powiedz, że wrócisz; nie wchodź z dzieckiem do sali; bądź spokojny i stanowczy – to doda pewności dziecku; nie ulegaj emocjom i nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze.
Wasze dziecko nie powinno od razu zostawać w przedszkolu na 7-8 godzin (a już na pewno nie na 10-11!). Nawet jeśli trzyletnie dziecko jest pozytywnie nastawione do nowego miejsca pobytu, tak długa rozłąka będzie dla niego za trudna. Stopniowo, krok po kroku, w zależności od potrzeb, możliwości i postępu adaptacji dziecka, odbierajcie je coraz później, na tyle na ile jest ono gotowe.
Według planu dnia przedszkola, dzieci przyprowadzamy do placówki do godziny 8:00, a odbieramy najwcześniej po godzinie 12:20, czyli po obiedzie.
Jeśli zdarzy się (wyjątkowo), że nie możecie stawić się do godziny 8:00 w sali przedszkolnej, waszym obowiązkiem jest zadzwonić do kancelarii i poinformować o tym, że dziecko będzie po godz. 8:00. Jest to warunek konieczny do tego, żeby dziecko było zapisane na posiłki danego dnia. Bez zgłoszenia faktu spóźnienia nauczyciel nie ma możliwości przyjęcia dziecka do grupy.
Rodzicu! Powitaj dziecko z uśmiechem, kiedy je odbierasz, ciesz się razem z nim, gdy dzieli się z Tobą swoimi pierwszymi wrażeniami z pobytu w przedszkolu. Pozwól dziecku się pobrudzić – zbyt wiele zakazów blokuje rozwój dziecka i buduje poczucie lęku. W czasie adaptacji unikaj innych zmian w życiu dziecka.
Drodzy Rodzice !
Wszystkie informacje dotyczące pracy grupy otrzymacie Państwo od nauczycieli na pierwszym zebraniu dla rodziców, które odbędzie się na początku września.
Prosimy, abyście zapoznali się ze statutem naszego przedszkola, z obowiązującymi u nas procedurami, które są dostępne na stronie internetowej.
W razie pytań prosimy o kontakt telefoniczny i mailowy. Wszelkie dane kontaktowe umieszczone są w zakładce "Nasze przedszkole/organizacja pracy".