Witamy w Przedszkolu nr 2
Lokalizacja i otoczenie
Przedszkole im. M. Konopnickiej znajduje się w Świdniku przy ulicy Okulickiego 19. Bardzo dobry dojazd ulicą Okulickiego sprawia, że rodzice szybko i sprawnie docierają do niego. Wokół panuje cisza i spokój, ponieważ budynek znajduje się w starej części miasta, z dala od miejskiego zgiełku. Stąd blisko do centrum, co ułatwia poznawanie najbliższej okolicy podczas spacerów z dziećmi: Plac Konstytucji 3 Maja, Urząd Miejski, Poczta, Miejskie Targowisko, Dworzec Kolejowy, pobliski park.
W otoczeniu zieleni dzieci mogą bezpiecznie bawić się na nowo wyremontowanym placu zabaw. Drzewa są nieodłącznym atrybutem tego miejsca i w czasie upalnych dni, a jest ich obecnie w ciągu roku bardzo dużo, dzieci są chronione od bezpośredniego kontaktu ze słońcem. Duży teren ogrodu pozwala na różnorodne i bezpieczne zabawy ruchowe. Przedszkolaki korzystają z urządzeń umieszczonych na placu: huśtawek, wielofunkcyjnego domku do zabaw, drabinek do wspinania itp. Inni w tym czasie mogą swobodnie grać w piłkę lub rozwijać zainteresowania ruchowe, unikając skupisk i konfliktów.
Infrastruktura
Budynek jest podpiwniczony, jednopiętrowy. Posiada trzy wejścia: główne, od ogrodu oraz boczne, do kuchni i piwnicy. Na parterze znajduje się duża łazienka, z której korzystają dzieci w czasie pobytu na świeżym powietrzu. Wejście główne wyposażone jest w domofon utrudniający przedostanie się na teren budynku osobom niepowołanym. Cały teren przedszkola jest otoczony wysokim płotem z zamykaną furtką, która została wyposażona również w domofon.
Na parterze znajduje się szatnia oraz mała sala dla niewielkiej grupy, ok. 15 dzieci. Na piętrze natomiast są trzy duże sale dla grup 25 osobowych. Na tym samym piętrze mieści się gabinet logopedyczny, psychologiczny oraz kuchnia, z której wydawane są posiłki dla dzieci. Od tego roku posiłki gotowane są w drugim przedszkolu należącym do Zespołu Przedszkoli nr 1 - Przedszkolu nr 3, gdzie panie kucharki przygotowują cztery smaczne posiłki dostosowane do potrzeb żywieniowych dzieci.
Krótka historia
Jest to jedno z najstarszych przedszkoli w Świdniku. Zostało oddane do użytku w 1955 r. Odkąd sięgniemy pamięcią zawsze cieszyło się uznaniem wśród miejscowej społeczności. Rodzice chętnie zapisywali dzieci do tej placówki.
Z dniem 1 września 2019 r. powstał Zespół Przedszkoli nr 1 w Świdniku, w skład którego wchodzą Przedszkole nr 2 oraz Przedszkole nr 3.
Funkcjonowanie przedszkola
Organem prowadzącym przedszkole jest Gmina Miejska Świdnik, nadzór pedagogiczny sprawuje Kuratorium Oświaty w Lublinie. Działalność przedszkola regulują obowiązujące akty prawne.
Przedszkole czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 6:00 do 17:00. Jest placówką nieferyjną, nauczyciele pracujący z dziećmi realizują podstawę programową zgodnie z wytycznymi MEN. W czasie wakacji przedszkole pełni dyżur wakacyjny udzielając wsparcia rodzicom pracującym, którzy nie mogą zapewnić w tym czasie opieki swoim dzieciom.
Kadra przedszkola
W przedszkolu pracuje wysoko wykwalifikowana kadra pedagogiczna. Ośmioro nauczycieli, w tym wicedyrektor, posiadający stopnie awansu zawodowego: nauczyciele dyplomowani, mianowani oraz nauczyciel kontraktowy. Nauczycielki wykazują się dużą kreatywnością swoich działań. Efektem tego są liczne prezentacje twórczości dziecięcej na terenie placówki i miasta.
W przedszkolu zatrudnieni są także specjaliści tj.: logopeda, terapeuta pedagogiczny, psycholog i pedagog specjalny, których zdania skupiają się na wsparciu dziecka w jego prawidłowym rozwoju i pomocy rodzinie w procesie wychowania i opieki nad dzieckiem.
Innowacje i programy
Nauczycielki realizują opracowane zgodnie z podstawą programową programy własne, które poszerzają treści podstawy i są wynikiem rozpoznanych potrzeb, umiejętności i zdolności dzieci.
- Program wychowawczy "Przedszkole dobrych obyczajów"
- Program adaptacyjny "Mały Przedszkolak"
- Program artystyczny "Zabawa w teatr"
- Program korekcyjno - kompensacyjny usprawniający manualnie "Ładnie piszę"
- Program edukacji regionalnej "Najbliższa okolica moją małą ojczyzną"
- Program wychowania zdrowotnego "Zdrowe ząbki"
- Program z zakresu edukacji zdrowotnej "Żyj zdrowo"
- Program terapii pedagogicznej dla dzieci 5-6 letnich z trudnościami w zakresie sprawności językowej, percepcji wzrokowej i słuchowej "Ja też potrafię"
- Program rozwijający zainteresowania książką i czytelnictwem "Książka naszym przyjacielem"
- Program z zakresu profilaktyki logopedycznej dla dzieci 4-5 letnich
- Innowacja pedagogiczna "Kolorowo, zdrowo i sportowo"
- Program przyrodniczo – ekologiczny „Chrońmy Ziemię – nasz dom”
- Innowacja pedagogiczna "Zabawa zmysłami"
Nauczycielki biorą udział w ogólnopolskich akcjach promujących rodzinę, bezpieczeństwo i zdrowy tryb życia. Są inicjatorkami wielu przedsięwzięć na rzecz przedszkola i środowiska.
Przykładowe projekty edukacyjne:
- "Piękna Nasza Polska Cała"
- "Miasteczko Umiejętności Drogowych AUTOCHODZIK"
- "Kubusiowi przyjaciele natury"
- "Bezpieczne życie"
- "Mamo, Tato wolę wodę"
- "Czyste powietrze wokół nas"
- "Cała Polska czyta dzieciom"
- "Technikoludek czyli przedszkolak w świecie technologii"
- "Świat przyrody w oczach dziecka"
Od 2019 r. przedszkole realizuje międzynarodowy program "Przyjaciele Zippiego", który jest wdrażany w Polsce od 2005 r, wyłącznie w placówkach, w których są przeszkoleni w tym zakresie nauczyciele. Jest skierowany do najstarszych przedszkolaków i uczy dzieci kształtowania umiejętności psychospołecznych. W ciągu 24 spotkań dzieci uczą się, jak nawiązywać relacje, rozpoznawać swoje emocje i radzić sobie w sytuacjach trudnych.
Zgodnie z podstawą programową i realizowanymi programami własnymi nauczycieli, dzieci uczestniczą w różnorodnych zajęciach, które rozwijają ich zainteresowania i przygotowują do podjęcia nauki w szkole. Wszystkie przedszkolaki uczą się języka angielskiego. W ramach zorganizowanej pomocy psychologicznej - pedagogicznej, dzieci wymagające wsparcia, mogą uczestniczyć za zgodą rodziców, w zajęciach logopedycznych, zajęcia korekcyjno - kompensacyjnych oraz zajęciach rozwijających kompetencje emocjonalno - społeczne.
Jesteśmy otwarci na potrzeby dzieci. Zachęcamy rodziców do ścisłej współpracy dla dobra dziecka, poszanowania jego godności, dbania o jego indywidualny rozwój.
Przykłady:
- Współpraca z MOK - udział dzieci z przedszkola w konkursach uczestnictwo w przeglądach organizowanych na scenie MOK.Oglądanie występów i przedstawień.
- Lekcje biblioteczne w Miejsko - Powiatowej Bibliotece Publicznej w Świdniku .
- Współpraca z Poradnią Psychologiczno - Pedagogiczną oraz Wspólnotą Świdnicką.
- Współpraca z Komendą Policji, Strażą Pożarną, Nadleśnictwem, Strażą Miejską - realizacja programu "Autochodzik", "Bezpieczne dziecko"
- Współpraca ze Szkołą Podstawową nr 3, i 7, a także ze wszystkimi przedszkolami publicznymi.
- Współpraca z niepełnosprawnymi mieszkańcami miasta - udział w akcji "Maszeruj do Autyzmu".
- Współpraca ze Szkołą Muzyczną w Świdniku.
- Udział w wydarzeniach odbywających się w Muszli Koncertowej przy MCUS.
- Współpraca z Muzeum Historii w Galerii Venus.
- Współpraca z portalem - "Świdnik Wysokich Lotów".
- Współpraca z Avią Świdnik – realizacja programu "Avia Skrzaty".
Akcje charytatywne:
- Zbiórka nakrętek dla Lubelskiego Hospicjum im. Małego Księcia, "Góra grosza".
- Zbiórka odzieży i zabawek do świetlicy SOS w ramach akcji "Pomóż dzieciom przetrwać zimę".
- Zbiórka na rzecz schroniska dla zwierząt w Krzesimowie.
- Zgodnie z rocznym harmonogramem współpracy z rodzicami zapraszamy rodziców do aktywnego udziału w życiu przedszkola przez cały rok.
Działalność przedszkola zmierza do wypracowania jak najlepszego wizerunku w oczach środowiska i władz miejskich, poprzez zapewnienie naszym wychowankom wszechstronnych możliwości rozwoju, zorganizowania ciekawego i radosnego spędzania czasu.