Zadławienie u dziecka jest spowodowane przedostaniem się ciała obcego do dróg oddechowych, a w efekcie ich częściowego lub całkowitego zablokowania. Jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu dziecka dlatego ważne jest zapobieganie takim zdarzeniom oraz wiedza o sposobach reagowania w przypadku zadławienia.
Możesz zminimalizować ryzyko wystąpienia zadławienia u dziecka poprzez:
- podawanie mu jedzenia i picia, gdy jest w pozycji siedzącej,
- ustalenie zasady jedzenia posiłków. Dzieci powinny jeść przy stole a nie podczas biegania i zabawy. Należy również nauczyć je właściwego gryzienia i przeżuwania pożywienia,
- kupowanie zabawek adekwatnych do wieku pociechy,
- unikanie kupowania zabawek zawierających małe elementy,
- unikanie pozostawiania na meblach lub podłodze monet i innych małych przedmiotów.
- unikanie naszyjników i koralików. Dzieci nigdy nie powinny nosić naszyjników, a tym bardziej, jeśli są wykonane z koralików lub małych przedmiotów.
Ważną kwestią jest podawanie dzieciom owoców, warzyw i innych produktów spożywczych w postaci rozdrobnionej, umożliwiającej swobodne przechodzenie przez przełyk.
Pierwsza pomoc przy zadławieniu u dziecka
Pierwsza pomoc przy zadławieniu u dziecka zależy od tego, jakie objawy towarzyszą upośledzeniu drożności dróg oddechowych. W lekkiej postaci (maluch jest przytomny, reaguje na otoczenie, może kaszleć) powinieneś zachęcać dziecko do kaszlu. Może on spowodować, że ciało obce wypadnie z dróg oddechowych. Konieczna jest obserwacja malucha.
Pierwsza pomoc przy zadławieniu dziecka, gdy jest ono przytomne, ale nie kaszle, wygląda następująco:
- ułóż dziecko na swoim udzie lub posadź je w pozycji siedzącej z tułowiem pochylonym do przodu,
- stań za nim i jedną rękę połóż na jego klatce piersiowej,
- drugą ręką uderz je pięć razy między łopatkami,
- połóż obie ręce na nadbrzuszu dziecka i naciśnij pięć razy,
- kontynuuj czynność do momentu wypadnięcia ciała obcego,
- obserwuj dziecko.
Jeżeli maluch straci przytomność i przestanie oddychać, natychmiast wezwij pogotowie i rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.
Z załączonego dokumentu dowiecie się Państwo o zagrożeniach związanych z połknięciem przez dziecko innych, niebezpiecznych ciał obcych, takich jak magnesy, baterie i.t.p.
Zachęcamy do zapoznania się z tą broszurą.